autor: Anna Janik

Wymagania edukacyjne

 Wymagania i sposób oceniania obowiązujący na języku francuskim
w klasie VII i VIII w r. szk. 2023 / 2024


  1. Uczeń przygotowuje się na bieżąco na każde zajęcia; obowiązuje go materiał z całego bieżącego działu.

  2. Uczniów realizujących poszerzony program nauczania języka francuskiego, na każdej lekcji obowiązuje materiał realizowany w obu grupach. Uczniowie ci uzyskują na koniec półrocza / roku szkolnego jedną wspólną ocenę wystawianą po konsultacji nauczycieli uczących.

  3. Uczeń ma zawsze zeszyt do języka francuskiego, podręcznik i zeszyt ćwiczeń oraz przybory szkolne (pióro, ołówek, nożyczki, klej, kredki).

  4. Dla każdego ucznia nauczyciel przewiduje 1 komplet dodatkowych materiałów dydaktycznych. Uczeń, który zgubi materiały, musi o ich uzupełnienie zatroszczyć się we własnym zakresie (przepisać, przerysować, wykonać xero notatki kolegi).

  5. Przy ocenie zadania domowego w równym stopniu będą brane pod uwagę poprawność oraz systematyczna praca.

  6. Aby podczas lekcji uzyskać ocenę celującą z aktywności, uczeń musi zdobyć 6 „plusów”, zaś realizujący rozszerzenie – 10 „plusów”.

  7. Ocena śródroczna / roczna z przedmiotu jest średnią ważoną.

  8. Poprawa testów powinna odbywać się poza zajęciami języka francuskiego, by nie powodować nowych zaległości. Uczeń uzgadnia termin z nauczycielem. Poprawa testów następuje do tygodnia po uzyskaniu informacji o ocenie. Uzyskana ocena z poprawy zostaje wpisana do dziennika.

  9. Uczeń będzie oceniany za:

  1. aktywność / projekty – min. 2 razy w półroczu, waga: 2

  2. praca domowa, w tym ćwiczenia – min. 1 raz w półroczu, waga: 1

  3. sprawdziany po każdym dziale – min. 2 razy w półroczu, waga: 4

  4. wypowiedź pisemna, czyli kartkówki, zapowiedziane lub niezapowiedziane (!) (zamiast odpowiedzi przy tablicy), z bieżącego materiału (3 ostatnie lekcje) oraz odpowiedzi ustne – czytanie ze zrozumieniem, gramatyka, dialogi, słownictwo – min. 2 razy w półroczu, waga: 3


    Okres nauki zdalnej


10. Systematycznie, na bieżąco uczeń loguje się i odbiera wiadomości od nauczyciela, uczestniczy w lekcjach online, wykonuje wskazane zadania. Do przesyłania zadań, prac, projektów służy platforma TEAMS.

11. W czasie trwania nauczania zdalnego, do lekcji online uczeń przygotowuje książkę, zeszyt ćwiczeń oraz zeszyt i piórnik z pełnym wyposażeniem.

12. Do lekcji online uczeń może dołączyć najwcześniej 5 minut przed jej rozpoczęciem.

13. Podczas zajęć online obowiązują wszystkie wytyczne zawarte w procedurze organizacji pracy szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

14. Podczas zajęć online:

  • Problemy sprzętowe nauczycielowi zgłasza rodzic.

  • Uczeń loguje się własnym, pełnym imieniem i nazwiskiem. Zabrania się używania pseudonimów itp.

  • Mikrofony pozostają cały czas włączone chyba, że nauczyciel zdecyduje inaczej.

  • Czat służy jedynie do komunikacji z nauczycielem.

  • Zabrania się stosowania zdjęć naruszających ogólnie pojętą estetykę oraz prezentujące wizerunek innych osób. Po zwróceniu uwagi przez nauczyciela, uczeń zobowiązany jest do zmiany zdjęcia profilowego.

  • Obowiązuje Netykieta.

15. W czasie trwania zdalnego nauczania, do wymiany informacji każda ze stron (uczeń i nauczyciel) posługuje się narzędziami szkolnymi: LIBRUS, TEAMS.

16. Każda ocena wystawiana w okresie zdalnego nauczania posiada wagę 1.

17. Uczeń przesyła prace w wyznaczonym przez nauczyciela terminie. Brak pracy z jednoczesnym brakiem informacji wyjaśniającej, będzie skutkowało wystawieniem oceny niedostatecznej po wygaśnięciu terminu jej odesłania.Uczeń ma prawo poprawić ocenę niedostateczną do dwóch tygodni.